LATEST NEWS

Father & Son challenging across the Tasman

4 May 2017

Malcom Dickson and son Hamish have both entered the 2018 Solo Trans Tasman Yacht Race.  Malcolm...

Read more...

One Year to go

20 March 2017

Local entrant Graeme Francis (New Plymouth Yacht Club) enters 2018 race and Kevin Le Poidevin will r...

Read more...

November 2016 Update

16 November 2015

The established Race Committee, led by Dianne Holdt is preparing for the 2018 challenge behind the s...

Read more...

Previous Race Entrants




 



SINGLEHANDED TRANSTASMAN YACHT RACE SKIPPERS AND BOATS

Skipper Boat Home Port Finishing Time
2014: Entrants, Starters, Finishers

2010:

13 Entrants,

12 Starters,

11 Finishers

 Bruce Arms

Big Wave Rider (cat)

Queensland, Australia

7d 10h

 Trevor Hill

Apriori

Queensland, Australia

9d 11h

 Jennifer Fitzgibbon

Soothsayer

Queensland, Australia

9d 13h

 Steven Arms

Nitro (cat)

Taranaki, NZ

9d 17h

 Matt Paulin

Island Time

Wellington, NZ

9d 18h

 Alan Yardley

Mephisto

Auckland, NZ

9d 19h

 Ian Lillie

Island Girl

Auckland, NZ

10d 0h

 Carl Harmer

Strider

Auckland, NZ

11d 4h

 Rhys Boulton

Spellbound

Christchurch, NZ

11d 4h

 Blondie Chamberlain

An Cala

Taranaki, NZ

11d 15h

 Trish Lewis

Wishbone

Auckland, NZ

12d 5h

 Ross Buchanan

Scoundrel

Queenstown, NZ

Withdrew

 

 

 

 

2007: Solo

11 Entrants,

11 Starters,

10 Finishers

 Bruce Arms

Big Wave Rider (cat)

Queensland, Australia

7d 7h

 Ian Lillie

Island Girl

Auckland, NZ

9d 4h

 Richard Martin

Xanadu 11

Wellington, NZ

9d 11h

 Alan Yardley

Mehphisto

Auckland, NZ

9d 12h

 Ross Buchanan

Scoundrel

Queenstown, NZ

11d 5h

 Alan Hay

Delpina

Banks Peninsula, NZ

11d 13h

 John Burns

Panther

Napier, NZ

12d 6h

 Richard Raea

Nimbus 11

Auckland, NZ

13d 20h

 Anthony Harrison

Sussexc Warrior

Auckland, NZ

13d 22h

 Graham Perrem

Uncle Arthur

Christchurch, NZ

14d 5h

 Blondie Chamberlain

Gypsy Rose

Taranaki, NZ

Withdrew

2007: Two handed

3 Entrants,

3 Starters,

3 Finishers

Bill Byford/Duthie Lidgard

Pebble Rebel

Auckland, NZ

7d 7h

Keith Munro/Kevin Ebbitt

Time Lord

Auckland, NZ

9d 8h

Bob/Ralph Millen

Moonrise

Taranaki, NZ

16d 4h

2002:

3 Entrants

3 Starters

3 Finishers

 Phil Bower

Wild Child

Australia

10d 3h 15m

 Tony Mowbray 

Kennards Hire Solo Globe Challenger (SAL)

Australia

10d 3h 25m

 Brettan Holland

Skiddy Too

Auckland, NZ

14d

 

 

 

 

1998:

12 Entrants 12 Starters

12 Finishers 

 Robin Chamberlin

Excess (cat)

Queensland, Australia

7d 16h

 Alister Dickson

Solo

Nelson, NZ

8d 18h

 David Tiller

Truxton

Auckland, NZ

8d 22h

 Jim Lowe

Chinchilla

New Zealand

9d 15h

 Bruce Arms

Skiddy Too

Waitara, NZ

9d 16h

 Jim Williamson

Miss Conduct

New Zealand

9d 16h

 Chris Sayers

Essentially

Australia

9d 16h

 Bruce Hitchman

Pacific Breeze

Sydney, Australia

9d 1h

 David Price

Aurora Sydney, Australia

9d 2h

 Bob Wise

Wisecrack New Zealand

11d 16h

 Bill Gleeson

Odyssey

Australia

11d 2h

 Owen Stuart

Prospector

New Zealand 

11d 6h

1994:

12 Entrants 6 Starters

6 Finishers

 Jim Lowe

Chinchilla

New Zealand

9d 7h

 Owen Stuart

Prospector

Bay of Islands, NZ

11d 4h

 Adam Lambert

Gunnerson's Gumblossom

Melbourne, Australia

11d 5h

 Jim Williamson

Miss Conduct

Whakatane, NZ

11d 8h

 Cole Butterworth

Electric Blue

Newcastle, Australia

11d 12h

 Andrew Fagan

Swirly World in Perpetuity

 Auckland, NZ

17d 2h

1990:

10 Entrants

10 Starters

8 Finishers

 Alby Burgin

Alstar

Australia

7d 18h

 Ian Griffiths

Wild Honey

Australia

8d 16h

 Murray Bocock

Alchemist

New Zealand

11d 18h

 Cole Butterworth

Electric Blue

Australia

12d 2h

 Laurie Gubb

MYC Brokerage

Australia

12d 9h

 Bob Wise

Wisecrack

New Zealand

13d 5h

 Joe Davison

Seabird

New Zealand

20d 8h

 Ron Brooker

Beagle 3

Australia

21d 0h

 Owen Stuart

Prospector

New Zealand

Withdrew

 Noel Butler

Whakatane

New Zealand

Withdrew

 

 

 

 

1986:

17 entrants

15 starters

15 finishers

 Ian Johnston

Bullfrog Sunblock (tri)

Australia

6d 8h

 Alby Burgin

Alstar

Australia

8d 11h

 Peter Mounsey

Quicksilver of Palmwoods

Australia

8d 23h

 Antony Vick

Scarpa

Auckland, NZ

9d 6h

 Malcolm Jack

Aussie Spirit

Australia

10d 23h

 Kay Cottee

Cinnamon Scrub

Australia

10d 5h

 Bill Gleeson

Odyssey

Queensland, Australia

11d 5h

 David Adams

Kirribilli

NSW, Australia

11d 7h

 Graeme Francis

Red Shift

New Plymouth, NZ

12d 14h

 Mark Small

Odin

NSW, Australia

12d 2h 22m

 Peter Clausen

Manaroa

Timaru, NZ

12d 2h 26m

 Bruce Blayney

Diomedes

Papakura, NZ

14d 20m

 David Gosden

Free Winds

Balmain, Australia

15d 7h

 Graham Dalton

Village Kid

Auckland, NZ

16d 7h

 Maarten Van Der Wende

Ngonjo

Dunedin, NZ

17d 2h

 

 

 

 

 1982:

11 Entrants 

7 Starters 

7 Finishers 

 Jon Sayer

Floating Footpath

Mooloolaba, Australia

 11d 10h

 Bill Gleeson

Odyssey 

Mooloolaba, Australia

 11d 19h

 Peter Mounsey

Breakaway

Australia

 11d 1h

 Terry Rogers

Lotus

Auckland, NZ

 12d 10h

 Simon Willis

Hedgehog

Paihia, NZ

 14d 20h

 Tony Armit

Donata Polo

Auckland, NZ

 15d 19h

 Nigel Phillips

Songeur

Picton, NZ

 24d 17h

 Bob Millard

Bandicoot

Victoria, Australia

 dns

 Ian Kiernan

Maris

Australia

 dns

 Ken Gould

Big Drak

Australia

 dns

 

 

 

 

1978:

15 Entrants

15 Starters

12 Finishers

 Pat Costello

Chubasco

Wellington, NZ

8d 14h

 Jim O'Keefe

Yantha

Coffs Harbour, Australia

9d 17h

 Ian Kiernan

Maris

Mossman, NSW, Australia

9d 1h

 Peter Mounsey

Breakaway

Sydney, Australia

9d 7h

 Terry Rogers

Acrux

Wellington, NZ

10d 6h

 Malcolm Dickson

Spindrift of Nelson

Nelson, NZ

10d 8h

 Tony Amit

Donata Polo

Auckland, NZ

11d 0h

 Peter Snelgar

Lisa V

Whangarei, NZ

11d 17h

 Nick Creech

White Tie

Chiswick, Australia

11d 7h

 John MacCartney

Yentracam

Auckland, NZ

11d 9h

 Ted Howe

Cassandra

Auckland, NZ

13d 0h

 Joe Davison

White Heron

New Plymouth, NZ

19d 8h

 John Jury

Easterly One

Auckland, NZ

Abandoned

 Robert Millard

Witchetty

Victoria, Australia

Dismasted

 Bill Belcher

Josephine

Waiheke Island, NZ

Shipwrecked

 

 

 

 

1974:

14 Entrants

10 Starters

8 Finishers

 Tony Allen

Rebel 11 (tri)

Christchurch, NZ

 11d 13h

 Bill Belcher

Raha

Waiheke Island, NZ

 11d 2h

 Pony Moore

Carmita

Auckland, NZ

 11d 5h

 John Mansell

Innovator

Wellington, NZ

 12d 15h

 Annette Wilde

Valya

Christchurch, NZ

 14d 18h

 Ian McBride

Ubique

Brisbane, Australia

 15d 3h

 John Jury

Easterly One

Auckland, NZ

 16d 0h

 Joe Davison

White Heron

New Plymouth, NZ

 19d 23h

 Roger Taylor

Roc

Nelson, NZ

 35d

 Charles Ure

Mirrool

Gosford, NSW, Australia

 Dismasted

 

 

 

 

 1970:

10 Entrants

5 Starters

5 Finishers

 Marvin Glenn

Rebel

San Francisco, USA

 9d 5h

 Noel Barrott

Kochab 2

Whangarei, NZ

 10d 11h

 Donald Boyes-Barnes

Tom Bowline

Auckland, NZ

 10d 8h

 Gerry Clark

Ketiga

Kerikeri, NZ

 15d 17h

 Charles Ure

Mirrool

Gosford, NSW, Australia

 19d 2h